گزارش تصویری
 • چاپ مقاله « ایران ، چالشی برای نفوذ آمریکا درخاورمیانه»
  روزنامه " تیناکاران " Thinakaran مورخ بیست و چهارم دیماه اقدام به چاپ مقاله ای تحت عنوان ایران ، چالشی برای نفوذ آمریکا در خاورمیانه نموده است

 • مقاله "خودکشی که آمریکا مرتکب شد "
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ بیست و یکم دیماه و به مناسبت اولین سیلی جمهوری اسلامی به آمریکا به دنبال ترورشهید قاسم سلیمانی ، اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان خودکشی که ایالات متحده مرتکب شد نموده است .

 • ترجمه وچاپ کتاب « رفیق خوشبخت ما » به زبان تامیل
  به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا و به مناسبت اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی کتاب « رفیق خوشبخت ما » به زبان تامیل ترجمه وچاپ کتاب گردید .

 • زندگینانه آیت الله مصباح یزدی
  سایت « صلح » مورخ پانزدهم دیماه و درپی ارتحال آیت الله مصباح یزدی ، اقدام به نشر زندگینامه ایشان به زبان « تامیل » نموده است .

 • چاپ مقاله " شهید قاسم سلیمانی ، هویت بی نظیرایرانی "
  روزنامه " تیناکاران " Thinakaranمورخ پانزدهم دیماه و به مناسبت اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی اقدام به چاپ مقاله ای تحت عنوان شهید قاسم سلیمانی ، هویت بی نظیر ایرانی نموده است

 • مقاله « دستاورد شگفت انگیز ایران در ساخت واکسن کرونا »
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ دهم دیماه ودرپی اعلام خبر دستاوردهای جدید جمهوری اسلامی ایران درزمینه مقابله با ویروس کرونا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان دستاورد شگفت انگیز ایران در ساخت واکسن کرونا نموده است .

 • مقاله " جشن کریسمس در ایران "
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ چهارم دیماه به مناسب کریسمس اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان جشن کریسمس در ایران نموده است .

 • مقاله " یلدا ، جشن طولانی شب "
  وبلاگ تامیل زبان " تودو " Thoothu مورخ سی ام آذر ماه و هم زمان با شب یلدا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان " یلدا ، جشن طولانی شب " نموده است

 • مقاله "یلدا ، جنبه دیگری از فرهنگ فارسی "
  وبلاگ سینهالی زبان " سنادیشا " sandesaya مقارن با شب یلدا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان یلدا ، جنبه دیگری از فرهنگ فارسی نموده است .

 • مقاله "برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست "
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ بیست و هشتم آذر ماه اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست نموده است .

صفحه اصلی > آشنایی با سریلانکا > سریلانکا در یک نگاه 

کشور سریلانکا جزیره ای با مساحت 65610 کیلومتر مربع در جنوب شرقی کشور هند است واز بزرگترین جزیره های اقیانوس هند به شمار می رود.واژه سریلانکا در زبان سانسکریت به معنای (جزیره با شکوه) است ودریانوردان این کشور را سیلان واعراب آن را سراندیپ می نامیدند سریلانکا به سبب نزدیکی به خط استوا دارای آب وهوای نسبتا گرم، مرطوب وپر باران است.

 اختلاف فصول ندارد یعنی درجه حرارت تقریبا در تمام طول سال یکسان است (28تا 32 درجه) جمعیت این کشور در حال حاضر 21 میلیون نفر است، کشور سریلانکا دارای 9 استان و25 شهر بزرگ است.وپایتخت آن شهر کلمبو دارای 2/5 میلیون نفر (دو و نیم میلیون) جمعیت است تاریخ روشن سریلانکا به حدود 26 قرن پیش باز می گردد. در آن زمان سینهالیهایی که از طوایف هند شمالی بودند، بومیان این جزیره را مغلوب وخود حکومت جدید ی تاسیس کردند، در قرن 12 میلاد ی قوم تامیل از جنوب هند به شمال سریلانکا آمدند و پس از در گیری با سینهالیها، آنان را به سمت جنوب راندند وخود حکومتی در شمال ایجاد کردند. از آن زمان 8 قرن کشمکش میان این دو تیره آغاز شد که سه سال قبل با پیروزی سینهالی ها به پایان رسید.

 

تاریخچه سریلانکا

تاریخ روشن سریلانکا به حدود 26 قرن پیش باز می گردد.در آن زمان سینهالیها که از طوایف هند شمالی بودند بومیان این جزیره را مغلوب و خود حکومت جدیدی تاسیس کردند. اولین پادشاه سینهالی، ویجایه نام داشت که در اوایل قرن پنجم پیش از میلاد حکومت می کرد در قرن دوازدهم میلادی قوم تامیل که سال ها پیش از آن، از هند جنوبی به شمال سریلانکا آمده بودند پس از در گیری با سینهالیها آنان را به سمت جنوب راند و خود حکومتی در شمال ایجاد کردند.واز آن زمان هشت قرن کشمکش میان این دو تیره آغاز شد که تا چند وقت پیش ادامه داشت.

در قرن دوازدهم وسیزدهم میلادی، بازرگانان مسلمان بیش از پیش به بازرگانی در این جزیره پرداختند وتا اوایل قرن شانزدهم دادوستد منطقه را در دست داشتند تا این که در سال 1505 میلادی پرتغالیها نواحی ساحلی سریلانکا را فتح کردند و خود کنترل اوضاع را در دست گرفتند.در سال 1658 میلادی هلندیها جای پرتغالیها را گرفتند و در سال 1795 انگلستان متصرفات هلندرا اشغال نمود ودر سال 1798 آن را به مستعمره رسمی خویش تبدیل کرد.

در سالهای جنگ جهانی اول نهضت استقلال طلبی در سیلان به وجود آمد آزادیهای ظاهری انگلیس نتوانست این نهضت را راضی کند وبالاخره در چهارم فوریه 1948 سیلان به استقلال کامل دست یافت.

اولین حکومت پایه ریزی شده در سریلانکا توسط روشنفکر ان تحت تاثیر فرهنگ انگلیسی تربیت شده بودند واز طریق حزب متحد ملی (UNP ) توانستند قدرت را به دست بگیرند در سال 1956 حزب آزادی با رهبری باندارانایکه تاسیس شد.این حزب حزب اتحاد ملی را شکست داد و قدرت را در دست گرفت وی از رهبران جنبش عدم تعهد بود. از مهمترین اقدام این حزب اعلام به رسمیت شناختن زبان سینهالی به عنوان زبان رسمی این کشور بود.  اعلام این اقدام به جهت از بین بردن تسلط بریتانیا صورت گرفت.، گروه تامیل در هنگام استقلال سریلانکا 24 % از جمعیت این کشور را تشکیل می دادند. دولت حزب متحد ملی، شهروندی تامیل زبان هندی تبار را منکر شدند واین امر باعث کنار گذاشتن تامیلی ها شد.

خانم باندارانیکه رهبری حزب آزادی را بعد از قتل شوهرش بر عهده گرفت.در دهه 1970 جوانان سینهالی به رهبری جنبش چپگرا، جبهه آزادیبخش JVP با حملات تروریستی خود بر ضد اهداف وطرفداران حکومت اقدام کردند ودر در گیری ها بعد از حملات خشونت آمیز علیه تامیل ها این اقدامات به جنگ شهری تبدیل شد. از سال های 1987 تا 1990 ارتش هند جهت استقرار صلح به این جزیره آمد و این صلح به صلح هندی مشهور گردید. صلح نامه ای نیز بین تامیلی ها و دولت سریلانکا امضاء گردید و طبق این قرارداد زبان های انگلیسی و تامیل به رسمیت شناخته شد.با ترک نیروهای هندی در ماه مارس 1990 حملات ببر های تامیل شروع گردید که باعث کشتار نظامیان و غیر نظامیان شد.

در سال های 1987 تا 1990 جبهه آزادیبخش خلق با اندیشه مارکسیستی که عمدتا از طبقات جوانان سینهالی زبان بودند همگی اعدام شدند واین باعث عدم رشد فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی وسیاسی گردید و با انتخابات ریاست جمهوری وبرگزیده شدن خانم چاندریکا کومارائو نگا رهبر ائتلاف مردمی به پیروزی رسید.

ببرهای آزادیبخش تامیل در ماه می  1976 پایه گذاری شد و به مرور زمان، تبدیل به یک جنبش خشن جدایی‌طلب برای ایجاد یک ایالات مستقل در شمال و شرق سریلانکا گردید.. ببرهای تامیل سال‌ها برای استقلال خود جنگیدند و در این راه افراد بسیاری هم کشته شدند. آن‌ها بعد از ۲۶ سال نبرد نظامی سرانجام تسلیم دولت شدنددر پایان نیز روز دوشنبه، ۱۸ مه ۲۰۰۹ (۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۸)، تلویزیون دولتی سریلانکا به نقل از منابع نظامی این کشور گزارش کرد که مقاومت شورشیان مسلح تامیل که در محاصره نیروهای دولتی بودند به طور کامل در هم شکسته شد و ولوپیلای پرابهاکاران ، رهبر سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل، در جریان این نبرد نهایی کشته شده است.

 

ورود اسلام به سری لانکا

چگونگی ورود اسلام به سریلانکا را باید بخشی از حرکت ونفوذ و گسترش اسلام در جنوب شبه قاره هند دانست. از گذشته های بسیار دور حتی در قرن اول میلادی بازرگانان با استفاده از باد های موسمی از خلیج فارس عازم هندوستان وسیلان ( سریلانکا) می شدند واز این نقاط ادویه و ابریشم و کالا های نفیس دیگر را با خود می آوردند، از خلیج فارس نیز مروارید واز جنوب عربستان کندر و صمغهای گرانبها را به هندوستان حمل می کردند. در این میان ایرانیان نقش تجاری بسیار مهمی داشتند.عده ای از مورخان اتفاق نظر دارند که بازرگانان ساسانی، بیزانسی و رومی معمولا محصولات چین و جنوب شرق آسیا را از بنادر سریلانکا خریداری می کرده اند و کالا های چینی به وسیله کشتی های چینی به سیلان آورده می شد ودر آن جا دادوستد انجام می گرفته است.این روند پس از پیدایش اسلام نیز همچنان ادامه داشت. به طوری که ارتباط تجاری اعراب بخصوص پس از این که تشکیل حکومت سیاسی دادند بسرعت گسترش یافت و تا شهر های جنوبی چین نیز رسید. بازرگا نان مسلمان علاوه بر اشتغال به خرید وفروش و تجارت در سریلانکا با ساکنان این سرزمین پیوند برقرار کردند و ازدواج آنان با زنان این جزیره به عنوان هسته نخستین پیدایش جامعه مسلمانان در سریلانکا به شمار می رود. از همان ابتدا پادشاهان محلی مسلمانان را به گرمی پذیرفتند و چندی نگذشت که آنها تبدیل به جامعه بازرگانان با ارتباط های بین المللی شدند.

مسلمانان مهاجر در افزایش تواناییهای اقتصادی وحتی فنی ساکنان بومی سهم بسزایی ایفاد کردند وبه صورت منبع اقتصادی مردم و حاکمان آن دیار به شمار می رفتند بدون آن که به حقوق و اموال آنان تجاوز کنند.جامعه کشاورزی وزراعی جزیره سیلان و سواحل جنوبی هند مسلمانان را بهترین خریداران محصولاتشان به شمار می آورند، به این ترتیب روز به روز بر تعدادمسلمانان افزوده شد وبه موازات این افزایش جمعیت مسلمانان به دو شاخه تقسیم شدند: نخست مسلمانانی که مادرشان هندی وسیلانی و پدرانشان بازرگانان عرب بودند و دوم آن دسته از مردم بومی منطقه که به اسلام گرویدند. مسلمانان هند نیز در ترویج اسلام در سریلانکا موثر بودند. چراکه آنها نه فقط در خود هند، بلکه در برمه، سیلان و... نیز به کار و کسب و بازرگانی پرداخته اند.

چگونگی ورود اسلام به سریلانکا را باید در حقیقت بخشی از حرکت، نفوذ وگسترش اسلام در جنوب شبه قاره هند دانست ودر این میان ایرانیان نقش تجاری بسیار مهمی داشتند، البته مسلمانان هند نیز در ترویج اسلام در سریلانکا موٍثر بودند.  در حال حاضر 1500 مسجد وبیش از 100 مکتب خانه قرآنی وحدود 200 مدرسه دینی در این کشور قرار دارد، مساجد بزرگ را هیئت امناء و بیشتر مساجد را هیات وقف اداره می کند که نوعی اداره دولتی است

 تمام مدارس سریلانکا واز جمله مدارس مسلمانان ملی شده است، اما در وزارت آموزش وپرورش بخشی به نام مدارس مسلمانان وجود دارد که 200 دبستان ودبیرستان را شامل می شود. در این مدارس برنامه رسمی، همراه با زبان عربی وآموزش اسلامی اجرا می شود.تنها یک موسسه خصوصی اسلامی به نام کالج ظهیرا در سال 1892 در کلمبو تاسیس شده است که دست نخورده باقی مانده، این موسسه شامل یک دبستان ویک دبیرستان با حدود 2000 دانش آموز پسر است، کالج دولتی برای دختران مسلمان ویک کالج آموزشی نیز برای تعلیم مسلمانان در استان شرقی تاسیس شده است. در سریلانکا زبان سینهالی رایج ورسمی است وزبان های تامیل وانگلیسی هم صحبت می شودبودیسم دین رسمی است وبودائیان 70 % جمعیت را تشکیل می دهند، هندو 13 % مسلمان 10% ومسیحیان 7% هستند.

 تشکل های با نفوذ دینی ومذهبی مسلمانان در سریلانکا عبارتند از (جمعیت العلما، جماعت تبلیغ، جماعت اسلامی)، طریقت ها: شاذلیه، قادریه، رفاعیه، نقشبندیه. دیگر تشکل ها نیز عبارتند از جماعت توحید، الشباب، بهره ها، قادیانیه موسسه الزهرا، بنیاد هاشمی، و موسسه الاتحاد اسلامی.

تعطیلات رسمی در سال 26 روز است که سه روز عید سعید فطر، عید قربان و عید میلاد النبی (ص) از جمله آنها ست.

 

اطلاعات اجمالی سریلانکا

نام رسمی: Dmocratic Socialist Republic of Srilanka جمهوری دمکراتیک سوسیالیستی سریلانکا

تاریخ استقلال: 4 فوریه 1948

تغییر نام: در سال 1972 از سیلان به سریلانکا تغییر نام یافت

موقعیت و مساحت: سریلانکا با مساحت 65610 کیلومتر مربع، در شمال اقیانوس هند (جنوب شرقی هند) واقع شده است.630 /64 کیلومتر مربع زمین و970 کیلومتر مربع آب می باشد از لحاظ وسعت یکصد و بیست ودومین کشور دنیاست

آب وهوا: نسبتا گرم وپرباران می باشد.درجه حرارت بین 28 تا 32 درجه سانتیگراد و حداکثر میزان بارندگی 370 میلی متر است

مرتفع ترین نقطه: 2524

تقسیمات کشوری: سریلانکا دارای 9 استان و25 شهر بزرگ است. استان های این کشور عبارتند از: مرکزی، شرقی، شمالی، شمال مرکزی، شمال غربی، جنوبی، غربی، اووآو ساباراگاموآ

پایتخت: کلمبو با حدود 5/2میلیون نفر جمعیت

روز ملی:  چهارم فوریه 1948

نظام سیاسی: نظام پارلمانی با اقتدار رئیس جمهور، رئیس جمهور حق انحلال پارلمان را دارد

 رئیس جمهور: آقای میتریپالا سیریسنا

دوران ریاست جمهوری آقای میتریپالا سیریسنا در تاریخ.... با شکست «ماهیندا راجاپاکسه» رئیس‌جمهوری قبلی سریلانکا در انتخابات ریاست جمهوری، آغاز گردید.

سیریسنا، یکی از اعضای سابق کابینه (وزیر بهداشت) راجاپاکسه است که تنها چند روزی قبل از انتخابات ریاست جمهوری از حزب حاکم سریلانکا کناره گرفت و به عنوان نامزد مشترک احزاب و شخصیت‌های مخالف، در ماه نوامبر 2014 به نامزد اپوزیسیون این کشور تبدیل شد. راجاپاکسه انتظار نامزد شدن سیریسنا را نداشت چرا که وی یک شبه از متحد رئیس‌جمهوری به نامزد اپوزیسیون تبدیل شده بود.

انتخاب رئیس جمهور با رای مستقیم مردم وبرای یک دوره 6 ساله ریاست جمهوری برای دو دوره قابل تمدید می باشد.

نخست وزیر: آقای رانيل ويکرمسينگ می باشد. نخست وزیر از حزبی انتخاب می شود که اکثریت را در پارلمان دارد.

رانيل ويکرمسينگ روز جمعه(30 مرداد 1394 به عنوان نخست وزير جديد سريلانکا سوگند ياد کرد.

ويکرمسينگ، به عنوان رئيس حزب اتحاد ملي در انتخابات روز دوشنبه 26 مرداد دو برابر دوره گذشته کرسي کسب کرد و روز سه شنبه پيش از پايان شمارش آرا انتخابات پارلمان حزبي با انتشار بيانيه اي پيروزي خود و حزبش را اعلام کرد.

 

کابینه دولت:

قانون اساسی در سال 1974 اولین قانون اساسی تدوین شده است آخرین در ماه اکتبر سال 2010 بازنگری قرار گرفت

احزاب مهم: حزب اتحاد ملی (UNP)، حزب آزادی سریلانکا (SLFP)، حزب رهایی خلق(JVP)، حزب روحانیون، حزب روحانیون بودایی (JHU)، حزب کنگره مسلمانان سریلانکا( SLMS )، حزب ائتلاف تامیل (TNA)

پارلمان پارلمان سریلانکا شامل 225 نماینده می باشد که بر اساس سیستم انتخابات تناسبی وبرای مدت شش سال برگزار می شود.

رئیس پارلمان:

سیستم قضایی دادگاه عالی ودادگاه استیناف، دادگاههای محلی نیز دایر می باشد مسلمانان نیز دارای دادگاه ویژه خود می باشند

شهرهای مهم:  کندی، جفنا، ترینکومالی، باتیکالوآ، پوتالام، آنورادهاپورا و گال از مهمترین شهرها و مراکز جمعیتی این کشور به شمار می روند.

ترکیب نژادی: سینهالی 74%، تامیلی 18 %، مورو7%، سایر نژادها 1 %

ادیان: بودایی 70 %، مسلمان 10 %، هندو 13 %، مسیحی 7 %

جمعیت: حدود 21 میلیون نفر، پنجاه وسومین کشور پر چمعیت دنیا به شمار می رود.

نرخ رشد جمعیت: 4/93 % کمتر از یک درصد

نرخ با سوادی: 92 % کل جمعیت

جمعیت شهر نشین: 15% کل جمعیت

نرخ ازدواج: 8/ 87 %

امید به زندگی: 73 /75 سال

نرخ تولد: 42/17 در هزار نفر

نرخ مرگ ومیر: 92/ 5 در هزار نفر

متوسط سن: 8/30 سال

زبان رسمی: سینهالی وتامیلی، زبان انگلیسی نیز متداول است

واحد پول: روپیه

نرخ برابری روپیه: هر دلار 135 روپیه وهر یورو حدود 151 روپیه می باشد

حجم تولید ناخالص داخلی :50 میلیارد دلار

بودجه: 2011 هزینه 9/ 1419 میلیارد روپیه ودر آمد 1/ 968 روپیه

نیروی کار :572 /7 میلیون نفر

توزیع نیروی کار:7/33 درصد بخش کشاورزی، صنعت 3/26، خدمات 40 در صد

امید به زندگی مردان: 69 سال، زنان 76 سال

نرخ بیکاری: 9/ 5 % جمعیت

خط فقر: 23% کل جمعیت

رشد اقتصادی: 7%

در آمد سرانه: 2389 دلار

 نرخ تورم: 9/6 %

سرمایه گذاری خارجی: 516 میلیون دلار که نسبت به سال قبل (601 میلیون دلار ) 14% کاهش نشان می دهد

ذخائر ارزی: 6/7 میلیارد دلار

بدهی خارجی: 97/ 17 میلیارد دلار

صنایع مهم: چای، کائوچو، پوشاک، سیمان، پالایشگاه

محصولات کشاورزی: چای، ادویه، برنج، میوه، کائوچو

راه آهن 1449 کیلومتر

فرودگاه 18

صادرات: 8307 میلیون دلار (2010)

واردات: 7/ 130511 میلیون دلار

رشد صادرات: صادرات نسبت به سال قبل (2009 ) 3/17% رشد داشته است

رشد واردات: واردات نسبت به سال ( 2009 ) 4/32% رشد داشته است

کسری تجاری: 7/5204 میلیون دلار نسبت به سال قبل 66 % رشد داشته است

شرکای عمده تجاری: هند 21% کل حجم روابط، چین 14 % ، سنگاپور 26/7 %  ایران7/6%، کره حنوبی 5/5 %

محصولات صادراتی: چای، سنگ های قیمتی، منسوجات، وپوشاک، ادویه، کائوچو

خطوط تلفن: 523/3 میلیون نفر

موبایل:   16 میلیون نفر

اینترنت: 8/1 میلیون کاربر

رادیو وتلویزیون: اولین کشور آسیایی که در سال 1924 دارای رادیو گردید و آخرین کشور آسیایی بر خوردار از تلویزیون به شمار می رود

روز نامه های مهم: دیلی نیوز، آیلند، دیلی میرور، ویراکیساری، تیناکران، تیناکورال، لانکادیپا و نوامانی

تعداد مساجد: 1500 مسجد در سراسر کشور

مطالب مرتبط
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9192 | بازدید امروز : 51 | کل بازدید : 608423 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 3.2362