گزارش تصویری
 • چاپ مقاله « ایران ، چالشی برای نفوذ آمریکا درخاورمیانه»
  روزنامه " تیناکاران " Thinakaran مورخ بیست و چهارم دیماه اقدام به چاپ مقاله ای تحت عنوان ایران ، چالشی برای نفوذ آمریکا در خاورمیانه نموده است

 • مقاله "خودکشی که آمریکا مرتکب شد "
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ بیست و یکم دیماه و به مناسبت اولین سیلی جمهوری اسلامی به آمریکا به دنبال ترورشهید قاسم سلیمانی ، اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان خودکشی که ایالات متحده مرتکب شد نموده است .

 • ترجمه وچاپ کتاب « رفیق خوشبخت ما » به زبان تامیل
  به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا و به مناسبت اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی کتاب « رفیق خوشبخت ما » به زبان تامیل ترجمه وچاپ کتاب گردید .

 • زندگینانه آیت الله مصباح یزدی
  سایت « صلح » مورخ پانزدهم دیماه و درپی ارتحال آیت الله مصباح یزدی ، اقدام به نشر زندگینامه ایشان به زبان « تامیل » نموده است .

 • چاپ مقاله " شهید قاسم سلیمانی ، هویت بی نظیرایرانی "
  روزنامه " تیناکاران " Thinakaranمورخ پانزدهم دیماه و به مناسبت اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی اقدام به چاپ مقاله ای تحت عنوان شهید قاسم سلیمانی ، هویت بی نظیر ایرانی نموده است

 • مقاله « دستاورد شگفت انگیز ایران در ساخت واکسن کرونا »
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ دهم دیماه ودرپی اعلام خبر دستاوردهای جدید جمهوری اسلامی ایران درزمینه مقابله با ویروس کرونا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان دستاورد شگفت انگیز ایران در ساخت واکسن کرونا نموده است .

 • مقاله " جشن کریسمس در ایران "
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ چهارم دیماه به مناسب کریسمس اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان جشن کریسمس در ایران نموده است .

 • مقاله " یلدا ، جشن طولانی شب "
  وبلاگ تامیل زبان " تودو " Thoothu مورخ سی ام آذر ماه و هم زمان با شب یلدا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان " یلدا ، جشن طولانی شب " نموده است

 • مقاله "یلدا ، جنبه دیگری از فرهنگ فارسی "
  وبلاگ سینهالی زبان " سنادیشا " sandesaya مقارن با شب یلدا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان یلدا ، جنبه دیگری از فرهنگ فارسی نموده است .

 • مقاله "برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست "
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ بیست و هشتم آذر ماه اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست نموده است .

صفحه اصلی > نمایش اخبار سایت 


  چاپ        ارسال به دوست

گفتگو بین اسلام و بودیسم

با مشارکت روحانی سریلانکایی گفتگو بین اسلام و بودیسم درتایلند برگزار شد

سمینار سومین دور"گفتگو بین اسلام و بودیسم" دردانشگاه "چولالانگ کورن و هتل میراث بانکوک برگزار شد.

محسن محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند و آکردیته در میانمار و لائوس در این سمینار در سخنانی گفت: ایران در عرصه گفتگوی دینی، همواره تقویت وجوه مشترک ادیان از جمله ارزش‌های الهی و انسانی، دوستی و مودت و پرهیز از خشونت و افراطی‌گری را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ادیان در مسیر ترویج فرهنگ دینی و اشاعه ارزش‌هایی که به ارتقاء جایگاه معنوی انسان می‌انجامد، دنبال می کند
وی افزود: اکنون متاسفانه جامعه جهانی با موجی از افراط‌ گرایی، خشونت و هراس مواجه است. موجی که نتیجه آن درگیریها قومی و مذهبی و ایجاد چرخه بی پایانی از خشونت و نفرت در برخی از نقاط دنیاست. نفرت و خشونتی که بیشتر ناشی از نابخردی و کج فهمی در درک مفاهیم و ارزش های والای بشری و اصول دینی است.
وی گفت: براین باورم که گفتگو، مهمترین و تنهاترین راه برون رفت از چرخه نفرت و خشونت است. گفتگو، تنها منطقی است که میتواند انسانها را با تمام تفاوتها به دور خود جمع کرده و بین آنها فرهنگ مدارا، همزیستی مسالمتآمیز و همدیگر پذیری ایجاد کند.
وی با اشاره به بخشی ازقطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی در سال 2013 که به ابتکار ایران به تایید مجمع عمومی سازمان ملل رسید، گفت: طبق مفاد این قطعنامه "ضمن صحه گذاشتن بر تعهد همه مذاهب نسبت به صلح و نیز بر عزم خود نسبت به محکوم کردن افراط‌ گرایی توام با خشونت که در حال گسترش بوده و زندگی انسان‌ها را تهدید می‌کند، بر این موضوع که افراط‌ گرایی توام با خشونت در همه اشکال و ظواهر آن نمی‌تواند و نباید به هیچ مذهب، ملیت، تمدن و گروه قومی نسبت داده شود،" تاکید می شود
وی افزود: مفتخریم که دین مبین اسلام، مروج آرامش و صلح است. نگاه اسلام همواره در تقابل با خشونت و افراطی‌گری بوده است. همچنان که این دین همیشه بر تعقل و اعتدال نیز تأکید داشته و اصولاً در ذات خود منطبق با صلح و آرامش است، به گونه ای که " سلام" به عنوان اولین کلمهای که یک مسلمان در احوالپرسی و مواجهه با همنوع خود بکار می‌برد، در لغت به معنای «طلب صلح و آرامش» است.
سفیر ایران درتایلند تاکید کرد: اسلام و بودیسم هر دو ادیانی معتدل و میانهرو هستند. پیام اصلی آنها به بشریت این است که جلوگیری از افراط گرایی از هر نوعی، تربیت انسانهای متعالی و جوامع صلح آمیز یک ضرورت و یک ایده آل است.
وی با اشاره به اینکه "تاریخ ادیان نشان میدهد که افراط گرایی مذهبی در زمانهایی به نوعی در همه ادیان ظهور کرده است" گفت: این درحالی است این ادیان، خود منابع ایجاد صلح بین بخشهای مختلف بشریت هستند، اما شوربختانه سابقه تاریخی برخی از پیروان آنها از خشونت عاری نیست. از این رو، احیای پیام راه اعتدال و یا ملت معتدل و متعادل یک وظیفه فوری است، به ویژه اکنون که افراط گرایی ناسیونالیستهای مذهبی و بنیادگرایان دینی بشریت را تهدید میکند.
محمدی تاکید کرد: خشونت‌هایی که امروز در جهان به نام دین رواج دارد هیچگاه پایه و اساس دینی ندارد و اگر گروهی و یا جریانی بر پایه کج اندیشی و فهم ناقض خود از دین، به نام دین دست به خشونت، ترور و نفرتپراکنی نسبت همنوعان و همکیشان خود میزند، ابتدا ریشه در جهالت دینی دارد و سپس ریشه‌های آن را باید در برنامه‌های بلندمدت برخی از جریان‌های تندرو و توطئه شوم برخی قدرتها - که حیات و سود خود را در خشونت و ناآرامی می‌دانند- جستجو کرد.
سفیر ایران با بیان اینکه" شفقت و بردباری دینی، در بطن تعالیم اسلام و آیین بوداست همانطور که در بطن ادیان بزرگ دیگر نیز جای دارد" ابراز امیدواری کرد: با درک این وجه مشترک اساسی، زمینههایی برای مسلمانان و بوداییان فراهم شود تا بر هرگونه احساس تردید و تهدیدی که ممکن است نسبت به یکدیگر داشته باشند فایق آمده و دوستی همراه با احترام متقابل بین آنها، بیش از پیش رشد و نموکند.
به گزارش ایرنا، این سمیناردو روزه ( 24-25 اسفند) با همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تایلند و همکاری و مشارکت دانشگاه چولالانگ کورن بانکوک، گروه مطالعات اسلامی، گروه وکلای مسلمان تایلند و گروه مسلمانان شیعه و اهل سنت تایلند"او پی اچ آر" برگزار شد
در روز اول سمینار که با حضور نماینده وزیر فرهنگ تایلند، تعدادی از مانک های (رهبران مذهبی بودایی) میانماری و سری لانکایی، استادان و نخبگان تایلندی و تعدادی از مسلمان شیعه و اهل سنت این کشور و همچنین اعضای هیات ایرانی برگزار شد، رئیس دانشگاه چولالانگ کورن و نماینده دفتر شیخ الاسلام تایلند ( دفتر مذهبی امور مسلمانان تایلند) در اظهاراتی برگزاری این سمینار را عاملی درجهت گفت وگوی مشترک و نزدیکی هرچه بیشتر پیروان ادیان به یکدیگر دانستند.


سید جواد مظلومی نماینده دفترمقام معظم رهبری در حج،عبدالرحیم گواهی رئیس انجمن مطالعات ادیان جهان، خلیل قنبری عضو هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم و مرتضی صبوری نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از ایران دراین سمینار دو روزه شرکت کردند.
"
وتی تیتالا کانا" نماینده شیخ الاسلام تایلند در این مراسم همچنین پیام وی را خطاب به شرکت کنندگان دراین سمینار قرائت کرد.
درپایان روز نخست تعدادی از شرکت کنندگان ایرانی و تایلندی با شرکت در یک میزگرد تخصصی مقالاتی در رابطه با همزیستی صلح آمیز ادیان ارائه کردند و به پرسش های مختلف در این زمینه پاسخ داده شد.
در روز دوم نیز یک کارگاه مشترک میان شرکت کنندگان مسلمان و بودایی به صورت تخصصی برگزار شد.

شایان ذکر است از کشور سریلانکا یک روحانی بودایی به نام  Kalupahana  Piyaratana رئیس انجمن توسعه تهذیب در این گردهمایی شرکت کرده است

 


١١:٤٠ - يکشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٧٠١٣٢٤    /    تعداد نمایش : ٤٨٩خروج
مطالب مرتبط
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 156579 | بازدید امروز : 198 | کل بازدید : 608570 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 2.7892